Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads.
Beyin Fırtınası 
nesedmrc
 Bir grubun üyelerinin belli bir zaman zarfında 
bir konuya çözüm getirmek, karar vermek ve 
hayal yoluyla düşünce ve fik...
Amerikalı bir reklamcı olan Alex Osborn 
tarafından geliştirilen beyin fırtınasının 
geçmişi, 1930’ lara kadar 
dayanmakta...
 Öğrencilerin seviyesi önemlidir. Seçilecek 
konular, öğrencilerin seviyesine uygun ve ilgisini 
çeken problemler arasınd...
 Yapılacak olan tartışmanın hedefi açıklanmalı 
ve problem tanımlanmalıdır. 
 Çalışma grubunun altı kişiden az, on iki 
...
 Grup üyeleri eğer sıra kendilerine geldiğinde 
söyleyecek fikirleri yok ise “beni geçin” der. 
 Oturumlara izleyici ya ...
 Öğrencilerin heyecanlı bir ortamda yaratıcı 
fikirler ortaya koymalarına zemin hazırlar. 
 Öğrencilerin yaratıcılığını ...
 Kalabalık sınıflarda uygulanması zordur. 
 Öğretmenin sınıf ortamında aktif olup sınıfı 
yönlendirememesi durumunda ist...
 Amaçlar belirlenirken, 
 Öğretmen/öğrenci katılımını sağlamak için, 
 Öğrenci/personel/veli fikirleri arasından önceli...
Beyin fırtınası
Beyin fırtınası
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Beyin fırtınası

2,308 views

Published on

beyin fırtınası

Published in: Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Beyin fırtınası

 1. 1. Beyin Fırtınası nesedmrc
 2.  Bir grubun üyelerinin belli bir zaman zarfında bir konuya çözüm getirmek, karar vermek ve hayal yoluyla düşünce ve fikir üretmek için kullandıkları yaratıcı bir tekniktir. Çok sayıda fikri bir grup insandan, kısa sürede elde etme tekniklerinden biridir.
 3. Amerikalı bir reklamcı olan Alex Osborn tarafından geliştirilen beyin fırtınasının geçmişi, 1930’ lara kadar dayanmaktadır. Osborn’ un bir yöneticilik tekniği olarak geliştirmiş olduğu bu teknik, zaman içinde bir öğretim yaklaşımı haline gelmiş ve geçen asrın sonlarında gelişmiş ülke eğitim sistemlerinden sıkça kullanılmaya başlanmıştır.(Rawlinson, 1995) Bu teknik iki bölümden oluşur: v Fikir üretme v Fikirleri değerlendirme
 4.  Öğrencilerin seviyesi önemlidir. Seçilecek konular, öğrencilerin seviyesine uygun ve ilgisini çeken problemler arasından seçilmelidir.  Öğrenciler, hakkında fikir ve bilgi sahibi olmadıkları problemlerle karşı karşıya bırakılmamalıdırlar.  Bu teknikle, herhangi bir problem hakkında fikir üretmeye başlamadan önce, konu çok açık ve net bir biçimde öğrenciye takdim edilmelidir.  Konu tartışılmaya başlanmadan önce, konuşulanları not edecek bir veya birkaç kişi seçilir.
 5.  Yapılacak olan tartışmanın hedefi açıklanmalı ve problem tanımlanmalıdır.  Çalışma grubunun altı kişiden az, on iki kişiden çok olmaması beklenir.  Sürenin belirlenmesinden sonra, bütün çözüm yolları eleştirilmeden ve üzerinde konuşulmaksızın yazılmalıdır.  Her fikir; çılgınca, mantıksızca, aptalca, uygun değil veya tekrar ediliyor gibi görülse bile kabul edilir.
 6.  Grup üyeleri eğer sıra kendilerine geldiğinde söyleyecek fikirleri yok ise “beni geçin” der.  Oturumlara izleyici ya da konuk alınmamalı ve süreç herhangi bir kayıt cihazına kaydedilmemelidir.  Tartışma sonunda, ortaya konan fikirler eleştirilmeli, analiz edilmeli ve değerlendirilmelidir.Değerlendirme sonunda, çözüm yolu bulunmaya çalışılmalıdır.  Yapılan çalışma sonucunda elde edilen sonuca bakılarak, tartışmaya devam edip edilmeyeceğine karar verilmelidir.
 7.  Öğrencilerin heyecanlı bir ortamda yaratıcı fikirler ortaya koymalarına zemin hazırlar.  Öğrencilerin yaratıcılığını geliştirebilir.  Sınıf atmosferini daha canlı ve zevkli hale getirebilir.  Öğrencilerin duygularını daha rahat ifade etmelerine olanak sağlar.
 8.  Kalabalık sınıflarda uygulanması zordur.  Öğretmenin sınıf ortamında aktif olup sınıfı yönlendirememesi durumunda istenilen sonucu vermeyebilir.  Uzun zaman alabilir.  Duyuşsal ve bilişsel özelliklere yönelik bir teknik olduğundan psikomotor etkinliklerde uygulanması zordur
 9.  Amaçlar belirlenirken,  Öğretmen/öğrenci katılımını sağlamak için,  Öğrenci/personel/veli fikirleri arasından öncelik taşıyanların belirlenmesinde,  Fazla sıklıkla toplanmayan gruplarda fikir üretiminde,  Büyük değişim yaratacak fikirleri ortaya çıkarmada  Personele görüşlerini açıklama fırsatı tanımada,  Eleştiriyi formülleştirmede,  Görüş birliğine ulaşmada,  Gelişim hedeflerinin belirlenmesinde,  Problem çözümünde,  Yaratıcı fikirler üretmede
代理母出産 費用 dairibo.com
www.fiat.niko.ua

там

×